Tartalomjegyzék:
A hernyók már csak ilyenek – érdekességek a hernyókról
– A hernyó a lepkék rendjébe tartozó rovarok lárvájának neve. Általában növényevők, néhány faj rovarevő. Elsődlegesen szárazföldi életmódúak. Igen falánkak, sokukat kártevőnek tekintik. Több lepkefaj hernyója a kártevése révén jobban ismert, mint maga a kifejlett rovar.
– A hernyó a potrohán növő, rövid és vastag, ízeletlen végtagokkal: állábakkal változtatja helyét. Az állábakon a tapadást segítő kampók nőnek. Az állábak száma különböző – a leggyakrabban öt pár.
– Szájszervük erőteljes, rágó jellegű.
-Megjelenésük változatos: csupasz és hosszú, élénk színű, mérgező szőrökkel dúsan borított hernyókkal egyaránt találkozhatunk. A szövőmiriggyel fedett bábjuk köré gyakran gubót szőnek.
– A hernyók látása fejletlen. Szemek helyett egyszerű oldali pontszemeik vannak, 6-6 darab. Ezekkel valószínűleg jól fókuszált, ám kis felbontású képet alkotnak. Fejük oldalirányú mozgatásával igyekeznek a tárgyak (leggyakrabban növények) távolságát megbecsülni. Rövid csápjaik segítik őket a táplálékkeresésben.
– Egyes hernyók képesek a rezgések érzékelésére.
– Testüket a levélhez dörzsölve bocsátanak ki hangot, így lépnek rituális, akusztikus párbajba fajuknak többi egyedével, hogy megvédelmezzék selyemgubóikat. Nem a levegőben terjedő hangot, hanem a növény által vezetett rezgéseket érzékeli.
– A gyűrűsszövők a természetes ellenségeik szárnycsapásai által keltett rezgéseket is képesek azonosítani azok frekvenciájából.